Herní etiketa aneb jak hrát wow a nebýt hulvát

Často kladené dotazy.

Moderator:TWeak

Blazer
Neutral
Neutral
Posts:14
Joined:Thu Mar 31, 2011 8:14 pm
Herní etiketa aneb jak hrát wow a nebýt hulvát

Postby Blazer » Sat Jul 02, 2011 2:53 pm

Rád bych předem upozornil, že tento pro mě unikátní příspěvek byl zkopírován a samotného autora si vážím za jeho přehled, rozvahu, klid a zkušenosti, o které se podělil a byl pro nás cenným přínosem.

Herní etiketa aneb jak hrát wow a nebýt hulvát

Příspěvek od Mobydick70 » pon 29. lis 2010 22:27:54
Úvodem: Pro ty co nevědí co je ETIKETA. Etiketa je takové to ošklivé co po vás chce babička když s ní jdete do divadla či restaurace, nebo zkráceně umění se chovat a zvládat každou situaci. Příklady a jednotlivé body jsou sbírány za celou dobu hraní wow na různých servrech. Všude je to stejné, ale někde lepší a někde horší. :)

1. SPAM - nakažlivá choroba každé online komunity, všude kde je chat a asi na ní není lék, ale lze to zmírnit. nejdříve bych měl napsat definici spamu. Spam je když napíši během vteřiny několik stejných příspěvků, ale za spam lze považovat i jednu delší větu rozepsanou do 10 příspěvků pod sebou po jednotlivých slovech.

a/ první reakcí na spam bývá poslání dotyčného do patřičných míst což nemá pro spamera žádný efekt, protože je zabrán do svého spamu a nečte kdo mu co píše.

RADA: Nikdy nereagujte na spam jinak než kliknutím na nick a report spam, pokud je spamer hodně vytrvalý tak klik a ignore a nevidíte jeho hrátky.

b/druhou reakcí bývá přespamování původního spamera svým vlastním spamem

RADA: Nikdy nespamujte, stejně si vysloužíte jen spoustů ignore a mute od GMT. Pak jednou budete v gildě a zjistíte že vás má 60% členů v ignore. ( Už se stalo) :D

c/ Třetí reakce je že se někdo snaží spamera zastavit domluvou " Nedělej to pls" (vybírám tu slušnější)

RADA: Když prosíte spamera aby přestal, napíšete mu, že dostane mute, nebo že je to ošklivé, tak spamera posílíte. Zakázané ovoce nejvíce chutná Spamer má rád, když to někoho otravuje a tím, že reagujete a snažíte se ho napravit mu jen řeknete aby poslal dalších 20 řádků. Prostě ho ignorujte, popřípadě nahlašte spam.

2. VULGARISMUS Nezažil jsem snad jediné BG kde by se neobjevila věta: " Vy ****** jak to hrajete, běžte do ****, vy jste ale ****** ****** " Bez ohledu zda někdo opravdu hraje špatně nebo neví co má dělat, není to důvod abysme si své pocity vylili do chatu aby to viděli všichni. BG zvyšuje hladinu adrenalinu a částečně přivozuje i stresové situace. A do toho se objeví taková věta a už dělá blbosti i člověk který to umí hrát, protože přemýšlí jestli to nebylo na něj.

Všeobecná rada: Snažte se ze svého slovníku vulgarismy vyškrtnout, nikdo s vámi nebude chtít chodit a nakonec budete už tak známí, že vás leader skupiny hned kickne jak se v BG objevíte. Uvědomte si že váš nepřítel je opačná frakce a ne vlastní spoluhráči. Jsou ve stejném stresu jako vy a tak svým vulgarismem můžete rozpoutat vlnu nadávek místo toho aby jste bojovali. Pokud si chcete slovně ulevit, vyřeší to osvědčené a všeříkající "LOL" nebo "KEK" Zkuste své spoluhráče povzbudit a pak můžete výsledek zvrátit na svou stranu.

Vulgarismy na chatu jsou ale nejen v BG, objevují se hojně i na worldu a ostatních chatech, ale jedno mají společné: je to nehezké, jak se do lesa maso tak se z lesa salám a nakonec stejně zase dostanete mute nebo jiný trest podle uvážení GMT.

Příklad likvidace vulgaristy: vulgarista: jdi do **** ty *******
nevulgarista: Také ti přeji krásnou hru

Vulgarista je většinou neschopen dalších nadávek a většinou se i omluví, jsou ale i odolné odrůdy, které vulgarismy považují za léčbu nedostatku slovní zásoby a na takové ani slušnost nezabere a nadávání ho jen utuží v pocitu, že to jak mluví je normální, protože tak mluvíte i vy.

Každopádně si pamatujte že i do patřičných míst lze poslat slušným způsobem, ale vyžaduje to trochu citu a cviku. Nezkušeným nedoporučuji používat diplomacii, pokud neví co to udělá s protistranou. Navíc od likvidace takových vulgaristů je tu opět GMT.

Posledním bodem první lekce bude žádost o radu na chatu, která má určitou spojitost s předchozími body.

3.Žádosti o radu na chatu

Příklad:
hráč1: Jak se dostanu z Auberdine do SW?
hráč2: Ty si *******
hráč 3: lol
hráč 4: tady to snad hrají samé děti
hráč 5: /w hráč1 - Když stojíš zády k Auberdine tak je to molo na levé straně, hnědá loď.


Vzpomínám na mé první krůčky ve wow a i když jsem spoustu informací dokázal najít na internetu, labyrint dopravní sítě po moři byl pro mě dlouho oříškem a několikrát jsem jel lodí jinam než jsem chtěl. :D

Z příkladu je patrné, že správně se zachoval jen hráč5, ostatní jen zadělali na dalšího spamera který následně (pokud je slabší povahy) začne postovat "poraďte pls" dokud mu někdo neporadí a nebo dostane mute. Pokud znáte na otázku odpověď, tak odpovězte prosím, protože vás to nic nestojí a jemu to pomůže. Třeba je to váš budoucí kamarád nebo člen gildy a pamatujte si, že svět wow je malý a nakonec se všichni setkáme. Pokud vidíte, že hráči někdo odpověděl dobře, už nereagujte pokud nechcete hráči ještě rozšířit povědomí o daném tématu. Pokud vidíte že někdo zlomyslný poradil hráči špatně, odpovězte hráči dobře s vysvětlením, že opravujete zlomyslníka.

Příklad 2:
Hráč1: Hele mám si pořídit rogunu nebo priesta?
Hráč2: paladina
Hráč3: rogunu
Hráč4: Vytvoř si postavu za jakou se ti bude lépe hrát.


Hráč1 si z tazatele dělá šoufky, ale možná k vašemu podivu odpověděl nejlépe ze všech, nikoliv však správně. Usoudil, že zmatený hráč si na jednoduchém hraní za paladina osvojí určité techniky a nakonec se sám rozhodne za co hrát bude a nebo nebude.
Hráč2: Ačkoliv hráče nezná a neví jak to dlouho hraje a zda je tak nerozhodný nebo zmatený, mu automaticky poradil postavu za kterou se nejspíš hraje nejlépe jemu nebo plácl jen první postavu kterou tazatel napsal..
Hráč3: Ačkoliv se může tato odpověď zdát správná je nejhorší, neboť tazatel už zmatený je, a kdyby věděl za kterou postavu se mu lépe hraje, nebo bude hrát, tak se na to nebude ptát. Tato odpověď v tazateli vyvolá ještě větší pochyby a zmatek.

Asi nejlepší odpovědí by bylo, začít s hráčem komunikovat a vyzvědět jak dlouho hraje, jaké má rád postavy třeba z jiných her( příklad paladin v Gothic2) a podle toho mu pak poradit. Nebo mu říct ať si postaví pár postav a zkusí to co mu lépe půjde. Výsledkem bude, že získáte hráče na svou stranu, bude vám vděčný za radu, bude se případně dělit o svou radost z postavy kterou s vaší pomocí vytvořil a nakonec získáte v lepším případě dobrého kámoše a třeba i parťáka.

Pokud odpovíte špatně, připravte se na to že vám bude dotyčný psát " Ty ****** cos mi to poradil za hovadinu, vždyť za tu rogunu se vůbec nedá hrát" Popřípadě se vás neustále dokola bude vyptávat na co je tento spell a na co je tahle věc a vytvoříte si nezahoditelný ocásek, který si myslí že vy hrajete za stejnou postavu a dokonale ji ovládáte a proto musíte znát vše na co on se ptá. :D

Z vlastní zkušenosti proto radím jen postavy za které umím hrát a svou trpělivostí s neustálými dotazy dokážu naučit i tazatele hrát za tu určitou postavu alespoň tak jako já.

Ve světě wow ale neexistují jen tyto dva dotazy, je to jen nejčastější vzor od kterých se dá odvodit tisíce podobných dotazů a odpovědí.

Globálně se to dá shrnout takto: Snažte se odpovídat jen pokud znáte odpověď.
Vždy pamatujte, že i vy jste začínali a nevěděli jste hned všechno.
Snažte se posoudit, zda svou odpovědí spíš neublížíte.
Pamatujte i na to že wow hrají i děti.
A v neposlední řadě zvažte, že člověk ke kterému budete zdvořilí a pomůžete mu, vám to jednou bohatě oplatí a získáte si kamaráda většinou na celou dobu co budete oba ve hře a to je skutečná deviza slušnosti a umění se obětovat pro druhé.

ZÁVĚREM: Vím, že na tento článek budou rozporuplné reakce. Tento článek jste četli z nějakého důvodu a já Vás k tomu nenutil. :D
Tento článek není výplodem mé fantazie či chorých smyslů. V můj prospěch hovoří věk(40let), 20 let praxe (práce s lidmi) a (5 let aktivního studia psychologie a zbytek života se ji učím dále, protože změna civilizačních návyků to vyžaduje) :D Tolik jen na vysvětlenou i když to nemá být nějakou omluvou, protože jsem něco napsal a za tím si stojím.
Myslete si o mě co chcete, já Vás mám rád takové jací jste a dokáži se s každým slušně vypořádat. :)
Příspěvekod Mobydick70 » pon 29. lis 2010 22:32:50

Co probereme v dnešní lekci? Zamindrákované hráče a jak na ně a žebráky (ožehavé téma) :D

LEKCE 2

Existují lidé, kteří neradi prohrávají v životě na tož pak ve hře. Takový člověk nikdy nehledá chybu u sebe ale musí najít viníka a ještě si zdůvodnit, proč vlastně prohrál, protože vše bylo proti němu (támhle ho píchlo, svítilo moc světla atd) Takový člověk za to většinou nemůže, protože chyba se stala někde v ranném dětství, kdy mu třeba babička kladla na srdce, že prohrát je špatné, nebo rodiče ukládali za prohru v životě (špatné známky apod) tvrdé tresty. Co my ostatní ale s nimi? :)

Příklad: Já DK 80lvl GS 5000+, protivník hunter 80lvl GS taky tak nějak ale o něco větší a měl lepší eq (to je jen pro vyobrazení situace) Začal duel před SW a i když to z počátku vypadalo že dostanu na frak, po vypuštění death army a ghoula se vše obrátilo v můj prospěch a nakonec jsem s přehledem vyhrál. Jenže protivník neunesl porážku a vysypal na mě nadávky, které jsem snad nikdy ani neslyšel. jeho odůvodněním prohry bylo, že jsem hrál nefér, když on má jednoho peta a já 8+1 aže DK se nemá umět healovat a jak si to vůbec představuji že jsem bugger a nahlásí mě.

Řešení: měl jsem několik možností jak se se situací vypořádat:

1.vyzvat ho k dalšímu duelu aby se prokázalo kdo že to hraje špatně
2. vysypat na něj stejný kýbl nadávek a odejít
3. vyjmenovat mu chyby které během souboje udělal
4. poslední a správná možnost (dále rozepíši)

1. Toto řešení jen situaci zhorší, protože pokud prohraje tak uslyšíte ještě další nadávky a budete součástí kolotoče, který nemá vypínač

2. Kdo četl první lekci, ví že toto řešení je špatné a nakonec z toho vyjdete s trestem od GMT (nezáleží na tom kdo si začal, ale pokud se oba dopustí stejné chyby, musí za to nést následky oba) Nikdy nepadněte na úroveň vulgaristy a ukažte mu že jste lepší. Popřejte mu klidnou a hezkou hru a jděte si po svých.

3. Toto je to nejhorší řešení jaké může být, pravdu snese jen pár jedinců, kteří se rádi ze svých chyb poučí, ale člověk který nikdy chybu neudělal to neunese a hlavně to nepochopí. I štětku na záchod byste snáze přesvědčili že špatně umyla mísu protože má chlupy nakřivo. :D

4.Vy znáte pravdu, tak proč si nenasypat popel na hlavu a neobrátit jeho argumenty proti sobě?
Příklad odpovědi: Ano máš pravdu, hraji wowko jen 5 let a ještě dělám chyby, děkuji ti že jsi mi ukázal má slabá místa. Doufám, že to někdy zopakujeme. měj se ahoj. /nasednout na mounta jet si do hospody vypláchnout ústa/ :D Možná to na první pohled postrádá logiku, ale krása tohoto řešení je, že vy víte že jste narazili na nepřekonatelnou překážku kterou jste hravě přešli bez úrazu. Protivník je spokojený ačkoliv prohrál a vy jste udělali jednoho zamindrákovaného človíčka šťastným. To je jen malá útěcha, ale jiná rozumná a poklidná likvidace neexistuje.

POZOR!!! Řešení číslo 4 je neopakovatelné na stejnou osobu! Proto hned jak si vypláchnete ústa a uklidníte se dejte človíčka do ignore a už nikdy se s ním nepouštějte do duelů. Po druhé by vám toto řešení neprošlo a navíc byste si na mindrák zadělávali u sebe. Před duelem se podívejte do ignore jestli to není zrovna on, i když já osobně ač si jména moc nepamatuji, tyhle postavy se mi vryjou do paměti :D

******************************************************************************************************
PG neboli pégéčka (jak jim soukromně říkám, dále jen PG, protože je to méně urážlivé než žebrák) Proč PG? plííís gold, plííííss 1000g na mounta........ a už jste doma... cože vy jste to už taky slyšeli?.........jj v SW na náměstí je kolkrát husto :D

PÉGÉČKA

Jsou tři druhy PG: 1. potřební 2. nepotřební a 3. nepotřební otravní

1.Potřební - jedná se většinou o nováčky na serveru a většinou i nováčky ve wowku, většinou přijdou slušně se zeptají, poprosí o pár goldů (většinou se ptají třeba na pár stříbrných protože jim je samotným žebrání protivné) a pak v tichosti odejdou. většinou když už mají dost goldů Vás kontaktují a chtějí Vám to vrátit. Takových je ale po málu a většinou se na něj bohatší hráči sesypou a dají mu goldů požehnaně.

Příznaky (jak rozpoznat nováčka) většinou přiběhne polonahý, je tak level 6 (to už nemá na trenéra :D, nežebrá hned po příchodu, ale oběhne si náměstí, podívá se do aukce co by si mohl koupit kdyby na to měl a pak se někam postaví do kouta a občas poskočí nebo si sedne.
Pak přijde fáze osmělení a buď to napíše do says a ti inteligentnější zkusí náhodně vybraného jedince whispnout. Já osobně podlehnu už ve fázi kdy pobíhá po náměstí a něco mu z peněženky vysypu. Z takových lidí se pak často stávají přátelé, protože se vůči vám cítí zavázáni.(většinou pak skončíte tak že mu dáte goldy, posadíte si ho na mamuta a jdete ho expit, protože vám ho je líto. .) Já si ještě pamatuji své první krůčky ve hře a ačkoliv jsem nikdy nežebral, tak o to těžší ty začátky byly.

Tento typ snad ani nejde nazvat žebrákem nebo PG. Bohužel to ale většinou odnesou za ty další kategorie, protože zrovna přišli v dobu kdy tam řádilo PG číslo 3 , půl hodiny :D

2. nepotřební - jedná se většinou o lidi kteří mají problém si namazat housku máslem a v životě za ně někdo tyto činnosti vykonává, nepochopí, že za tu dobu (kor na posterusu) co žebrají už mohli mít vyděláno víc goldů než dostanou od ostatních hráčů.

Příznaky: Přiběhne to do SW a ještě není na náměstí a už křičí pls gold, pls 1000g apod. pak poskakuje před viditelně bohatými postavami a spamuje své požadavky na různé částky a to dokonce i po té co mu někdo goldy dá aby měl od něj pokoj. Ale když mu dal jeden proč by mu nedal druhý? Tak neustále opakuje své hlášky, než mu buď GMT utnou tipec a nebo se všechny 80tky odsunou do Dalaranu nebo jinam kde není náměstí. :D

I tito PG by mohli částečně být potřební, ale neumí poprosit pořádně, nemají v úmyslu to vracet, za vteřinu nevědí že už od vás dostali a žebrají u vás znovu, proto mají svou vlastní kategorii.

3. nepotřební otravní (dlouho jsem přemýšlel nad názvem této kategorie, nakonec vyhrála slušnost :D ) Tito PG provozují žebrotu jako národní sport. Tak jako vy máte potřebu vydělávat abyste měli pořád goldy co kdyby se naskytla dobrá koupě něčeho co chcete, oni mají stejné potřeby, ale nechtějí se zaobírat takovou činností jako je plnění Q, prodej itemů. Budou žebrat ať jsou level 1 nebo 80 a jsou všude kam se hnete.

Příznaky: Snad ani není moc potřeba rozvádět, každý zná ty poskakující postavičky pobíhající za vámi (když od nich chcete mít pokoj a něco jim dáte tak vám vynadají že je to málo), pro vulgarismus nejdou daleko a co je spam vědí také. Vyznačují se také tím, že dokáží psát současně do všech důležitých chatů jako je whisp, says, world a LfG nebo general. Kamkoliv se v tu chvíli přepnete tam tahle masařka sedí a posílá své požadavky. Často stupňuje částky: dej 100g (když je dostane zjistí že je to málo) dej 500g , dej 1000g atd.

Co s tím? Jak se toho zbavit? Zabít se to nedá :D Jelikož spamuje všechny chaty tak ani přepnutí chatu moc nepomůže. Každopádně takový člověk patří do ignore a to okamžitě jak se objeví a následně HS do dalaranu nebo jet někam na byliny nebo jít vydělávat, hlavně se nenechat rozhodit. :D Pokud spamuje, tak určitě i report spam.

Na jednom serveru kde jsem nějaký čas hrál GMT zakázali (žebrota na veřejných kanálech chatu) pod přísnými tresty žebrání úplně a sám jsem nevěřil, že to funguje. Za celou dobu jste nenarazili na žádné z PG. Toto řešení mělo ale i svá úskalí. V aukci jste našli jeden minor heal potion za 5000g a podobné nehorázné částky. Ale i žebrat se tam smělo :D PG zadalo /join please gold a bylo na kanále kde mohlo řvát jak chtělo protože tam nikdo jiný než PG nechodil :D

No a jsme zase u konce. Snad vám něco z toho pomůže až zase šlápnete na nesprávné místo kde stojí nebo poskakuje jedna ze zmiňovaných kategorií hráčů. v příští lekci, pokud bude se podíváme na OCÁSKY (pro dobrotu na žebrotu) a pak se podíváme taky trošku pod gildovní pokličku, protože i tam je co zlepšovat.

Přeji Vám hezkou hru a kdyby jste chtěli pokecat ve hře tak se obracejte na mou postavu SILVERION (pozn.Blazera: nehraje na našem serveru) :cry:

LEKCE 3

Tak a je tu třetí díl ve kterém se dozvíme jak se zbavit elegantně a slušně ocásku a několik rad pro lidi co chtějí gildu, mají gildu a nebo už nikdy nechtějí gildu.

OCÁSEK - Hráč, který od vás chce pomoc, vy mu ji poskytnete a on pak za vámi běhá s každou pitominou. Já vždy říkám: "A ejhle zase jsem někde vyrobil dítě a naštvaná matka mi ho poslala expres rekomando nevyplaceně" :D

Příznaky každý znáte, ale co je na Ocásku nejhorší, že on chce hrát a hru si užít se vším všudy, ale nějak zapomíná na to, že vy taky si chcete zahrát a ne jen pořád někoho expit, dávat mu goldy, rady popřípadě ho protahovat arénami (na jiných servrech oblíbené protahování DM a Stokama). Ano i já mám své ocásky a co je nejhorší, že si je vlastně svou dobrotou vyrábím sám. Občas si připadám jak mucholapka plná much které nejdou odehnat. :P

Jistě také znáte situaci kdy se lognete na postavu a ještě se pomalu ani nevidíte (načítají se NPC, textury apod) a už máte růžový chat. "ahoj jdeš arény" , "ahoj jdeš HoR" a další nabídky, k tomu se přidá ještě nějaké PG a nějaký expič, který ani zde na serveru není schopen sám udělat 80tku. Každé přihlášení do hry je pak už stresující. A nejhorší na tom je, že slušnou formou ocásek neodstřihnete a za neslušnou formu můžete mít až banána. :P Můžu vám dát jen pár rad jak nevyrobit Ocásek a popřípadě když už ho máte jak s ním zacházet.

JAK NEVYROBIT OCÁSEK:

1.Když jste požádáni o pomoc, koukejte na formu jakou je to napsáno (podmínka: musíte umět česky nebo slovensky jinak to nepoznáte)

Příklad jak vypadá ocáskova žádost. caw, pls viexpíš ma? caw nepomohl bi s my pls?

Když je to česky nebo slovensky, většinou se jedná o inteligentního člověka a tudíž z něj na 90% nebude ocásek. Jde ale i o následující mluvu. Existují hráči kteří mají pomalu na vše makra a ty kde je vyžadován český jazyk jim píše někdo kdo to umí. Nejlépe to odhalíte, když mu na otázku odpovíte otázkou na kterou nemůže mít makro, a udělat pokus navázat hovor a pak podle toho jak se bude vyvíjet zjistíte s kým máte tu čest. (zase podmínka: mít alespoň o 10 vyšší IQ než protistrana) Když odhalíte ocáska stačí říct: hele já musím, gilda mě volá, ahoj. A pak zmizet.

Dalším řešením je říci si o odměnu za pomoc (nepreferuji), ale pokud mu pomůžete tak si odměnu neberte, jinak si pak bude myslet že si vás předplatil. Naopak, někdo kdo žádá o pomoc a chce za to zaplatit nikdy není ocásek (po přečtení tohoto článku už to nebude pravda :D )

2. Když se nudíte a chcete někomu pomoct tak s ním nejdříve navažte rozhovor a neocásek většinou řekne: "promiň musím jít zase expit, rád jsem tě poznal" Ocásek se vás hned zeptá zda mu pomůžete expit a zda ho odvezete k trenérovi a pak mu dojdou goldy :D

JAK S OCÁSKEM JEDNAT:
1. Chovejte se k němu slušně, ale dejte mu najevo že zdržuje. "Promiň ale nemám teď na tebe čas" Klidně mu pak vyjmenujte pár činností které právě jdete dělat (i vymyšlené)

2.Když máte vytrvalého ocáska tak řekněte že musíte off a přepněte se na chvíli na jinou postavu. NIKDY! však ocáskům neukazujte své alty. Příklad: Počkej přepnu se na mága a portnu tě do Dalaranu. Pak když ocásek bude znát všechny vaše postavy tak nebudete mít kam utéci.

3.Když máte zvláště otravného ocáska zjistěte si kde je přes social nebo chat a když je třeba v BG tak se ho ptát zda nepotřebuje pomoc, nebo vyexpit další postavu a podbízejte sae mu tak dlouho dokud si vás sám nedá do ignore nebo vás nepošle někam. Pak už máte důvod mu nepomáhat a vždy mu říci že když jste mu chtěli pomoci tak on nechtěl a choval se jako hulvát. :D POZOR! Vy vždy mějte přehled o tom jaké má ocásek alty. Musíte to z něj dostat, jinak jste tam kam chodí jen ocáskové :D

I když vás ocásek štve, tak prosím vždy si zachovejte důstojnost a chovejte se k nim slušně, ale stejně přilnavě a vlezle jako oni. Nedovolte svému ocáskovi aby vás přerostl a ochočil si vás jako poslušné zvířátko. U jednoho se to ještě dá přežít, ale pokud jich máte více + jste ještě v gildě kde jsou skupinoví ocásci tak nebude dlouho trvat a praštíte s wowkem, nebo změníte server. Dobrá věc je také požádat někdy ocáska aby pomohl on vám, což je činnost, kterou ocásci zásadně nedělají. Tím se ho můžete (zřídka) zbavit na pořád.

******************************************************************************************************
GUILDA (GILDA)

Gilda je společenství lidí, kteří mají, nebo chtějí mít stejné zájmy, nechtějí být v tak rozlehlém světě sami, chtějí být prospěšní, chtějí si pomáhat navzájem a bavit se.

Nechci tu řešit kdo jak vede gildu, protože každý ji vede tak jak uzná za vhodné. Někdo ji vede blbě a někdo lépe, ale nejsem soudce a nechci vyvolávat spory o to kdo je jak dobrý GuM. Chci spíše gildu rozebrat od základního človíčka až po vedení a to globálně takže to není určeno na žádnou gildu zde na serveru ani jiném servru. Jde o globální poznatky a zkušenosti jak z obyčejného členství, tak člena vedení až po GuMa.

Neexistuje ideální model nebo pravidlo jak má vypadat "super gilda", protože gildu tvoří lidé a je jen a jen o lidech. GuM a vedení je tam jen od toho aby to dirigoval jako orchestr. Nikdy by se GuM neměl povyšovat nad druhé, protože aby mohl mít gildu, potřebuje k tomu lidi a bez lidí to není gilda ale jednotlivec a sám nad sebe se nikdo povyšovat nemůže.

Pokud chcete být dobrý GuM tak buďte přísný, nikomu nenadržujte, nedělejte rozdíly mezi členy, snažte se být přívětivý a aktivní. Gilda kam GuM přijde jednou za týden je v poločasu rozpadu a pokud lidi v té gildě za něco stojí tak se spolek rozpadne poměrně rychle.

Uvědomte si že s výší GS a equipu neroste IQ, takže můžete mít v gildě samé nabušené hovádka boží s kterými nehnete ani heverem, protože všichni budete ti nejlepší a nepohnete se nikam.

Vždy mějte přehled o tom co se v gildě děje i když nejste online. Pročíst si logy, juknout do banky, eventuelně se zeptat zástupců co je nového.

Pokud máte v gildě svár vyřešte ho s grácií a spravedlivě. Jinak stoupenci té či oné skupiny příznivců té či oné strany začnou protestovat a rozkládat vaše dílo ze vnitř a dříve než se nadějete budete v gildě(negildě) sám. Vždy je lepší přijít třeba i o oba členy, než pak přijít o všechny.

Co by měl být základ bytí v gildě?

Když se lognu, měl bych pozdravit ostatní členy, když mi někdo gratuluje, tak poděkovat, když se mi někdo na něco ptá tak odpovědět, když někdo žádá o pomoc tak se nabídnout, nebo alespoň sdělit, že nemohu aby si člen pak nemyslel, že je v gildě sám, když odcházím tak se rozloučit. (toto se vztahuje na každého člena gildy)

Jsou hráči, kteří si myslí, že musí být v gildě a tak do nějaké vlezou a pak tam jen "smrdí" a prakticky tam jen je, ale nevíte o něm nic jen to že je online nebo offline. Takový hráč je jen do počtu a není důvod ho v gildě držet, protože zbytečně zabírá místo někomu kdo by byl pro gildu přínosem.

Když chci do gildy, tak bych měl mít v hlavě představu co bych chtěl aby mi gilda nabídla a co nabídnu já jí. Vyhlédnout si nějakou gildu (popřípadě se podívat na prezentaci na fóru) kontaktovat pár hráčů z té gildy a zeptat se jak se jim v gildě líbí (nemusí to ale znamenat že se tam bude líbit mě), klidně se zeptat i na požadavky a kdo mě může přijmout.

Pak sepíši žádost která musí být krátká, ale výstižná a měla by především obsahovat informace, které gilda vyžaduje k přijetí.

Příklad: Ahoj, jsem paldin holy/retri, wow hraji 5 let, GS 5000 a pracuji na něm, Profky mám mining, jewel a BS a myslím že svou přátelskou povahou mohu být přínosem pro gildu.

Příklad jak by žádost neměla vypadat: "pls inv" nebo "ci gildu pls"

Na základě mé žádosti jsem byl přijat a nyní se musím seznámit s vnitřními pravidly, kdo je vedení, zjistit uspořádání v bance, ale nejdříve by mělo být pozdravení ostatních členů a případné představení se a prakticky ihned začít komunikovat, tím si hned od začátku své místo v gildě utužuji. Když se někdo na něco ptá a já znám odpověď tak poradím. Když chce někdo s něčím pomoci a nebude to pro mě jen ztráta času tak pomohu.

Sledujte lidi v gildě. Kdo je jak online, jak často, jak dlouho, kdo nebývá online skoro vůbec, kdo komunikuje a kdo nikoliv. Když pak někdo prosí o pomoc a vy víte, že tu týden nebyl, když byl online tak nikomu nikdy s ničím nepomohl a nekomunikoval, tak je zbytečné mu pomáhat, protože to není člen gildy i když v ní je.

Když žádáte o pomoc, zvažte zda jste někomu pomohli, když o to žádal, zda jste se zapojili do gildovní akce a zda vůbec někdo má povědomí o tom, že v gildě jste a žijete. Pokud si můžete na vše kladně odpovědět, požádejte s klidným svědomím o pomoc.

Pokud vám hned někdo neodpoví, tak gildu hned nezavrhujte. Jsou ve hře situace, kdy hráč nemá čas sledovat chat, nebo ho nemá možnost vidět (výroba v profkách, aukce, BG nebo Raid) Je dobré se podívat do Social kde kdo je a pokud vidím, že je někdo ve stejné lokaci tak zkusím oslovit přímo jeho a ne člověka který je v Honor Holdu a vy chcete pomoci v Exodaru. Takový člověk i když by vám chtěl pomoci a není zrovna mág (porty) tak na něj budete čekat půl hodiny než se k vám dopraví, nehledě na to, že i cestování něco stojí.

Nicméně působíte v gildě a zjistili jste že není podle vašeho gusta a rozhodnete se odejít. Nejlepším řešením jak odejít důstojně, napsat GuMovi nebo někomu ze zástupců poštou důvody proč odcházíte, ale slušně. Zbytečně se nerozepisujte o chybách které jste našli, protože ta chyba může být i ve vás, jen si ji nepřiznáte, nebo jste ji přehlédli. Po sepsání a odeslání dopisu napište do gildy třeba "Ahoj odcházím" a pak leavnout z gildy.

Jste zase bez gildy a nějakou dobu bez ní zůstaňte a přemýšlejte o tom co bylo špatně na vaší straně a co na straně gildy. Pak budete vědět zase o něco více, co chcete od gildy příští.
Zase opakujte postup výše popsaný a v žádosti o vstup (nebo v následné diskuzi) je dobré uvést, že jste byli v té gildě XYZ a odešli jste z důvodů 123. Je možné, že hned zjistíte, že zde mají ten problém také a tak se omluvte a buď ani nevstupujte, nebo hned odejděte.

Pamatujte si, že ideální gilda neexistuje ani po té co si ji založíte sami. Vždy se může něco stát co vám váš sen nabourá a nebo jen nebudete mít štěstí na členy.

Jste v situaci kdy jste bez gildy a už jich pár za sebou máte, někdo za vámi přiběhne s podpisovým archem a poprosí vás o podpis. (pozor na ty co ani neumí psát a hned vám plácnou před nos arch k podepsání, už to vypovídá o budoucnosti takové gildy). Pokud jste požádáni o podpis, klidně podepište a zeptejte se zda můžete i zůstat po vytvoření. Pokud je nový GuM rozumný dá vám šanci a vy se svou pílí a umem můžete podílet hned od začátku na tvarování gldy, nabírání členů a i vedení. Může se ale stát, že buď nejste připuštěni ke spolutvorbě, nebo pomoc od vás není žádána, potom nemá cenu setrvávat, nicméně nyní už jste částečně připraven na to založit si gildu vlastní.

Jsme tedy u počátku založení gildy. Než navštívíme guild mastra, tak si vymyslíme několik názvů jak se gilda bude jmenovat a napíšeme si je na papír vedle sebe a nad ně napište různá jména postav a chvíli se na to dívejte. Po čase sami začnete některé škrtat a ten co zbyde je většinou ten správný. Pamatujte ale na to, že název by měl inzerovat směr kterým se chcete ubírat.

Máte tedy název a teď se k tomu názvu snažte nanečisto vytvořit tabard, který bude slušivý (hráči se bude hodit k eq) bude vystihovat název a bude barevně sladěný tak aby se netřískala jedna barva s druhou, nebo zase aby to nevypadalo jako kdyby na tom někdo jedl a pak s tím vytřel podlahu (mdlé až nechutné barvy).

Nyní jste připraveni a hurá ke guild masterovi. Zaregistrujte si název a vezměte si guild charter, který nejdříve podepište vy a pak jděte shánět podpisy. Většinou je vhodné za podpis nabídnout odměnu a nikoho tím neobtěžovat. Když vidíte hráče bez gildy přijděte k němu a šeptem ho poproste zda vám dá svůj podpis.

Příklad: Ahoj, můžu tě poprosit o podpis gildy abych jí mohl založit? Dám ti za to 100g. Pokud nebudeš chtít, tak nemusíš zůstávat.

Když vám podepíše, tak mu poděkujte a hned mu předejte odměnu kterou jste slíbili.
Pokud nechce podepsat, nenuťte ho a už vůbec mu nenadávejte. Ani mu nevysvětlujte že o nic nejde a že ho to nic nestojí, to už je obtěžování.

Když vás někdo kdo podepíše požádá aby jste ho vyhodili z gildy až ji založíte, učiňte tak bez odkladu ihned jak bude vaše gilda založena. Ti co podepsali a nežádali vyhození tam nechte, ale zeptejte se jich zda chtějí zůstat a hodilo by se i jim nastínit co má gilda za účel a směr.

Máte vytvořenou gildu a nezačínejte hned s náborem. Vytvořte si pravidla, vytvořte si banku a nakupte sloty, upravte pravidla podle ranků (výběr z banky, hodnosti apod.) Určete si za co budete udělovat vyšší rank, nebo zda pro vás něco znamenají. (pro mě v gildě ranky nehrají roli a považuji je jen za regulaci výběru z banky)

Vytvořte si (třeba makro) s náborovou zprávou která stručně a výstižně nastíní potenciálním členům co od vás mohou čekat a začněte nabírat. Buďte připraveni na to, že tak 1 z 10 nově nabraných za něco stojí a zůstane, ale pokud povedete gildu dobře, tak se to vždy vytříbí samo.

Vaší podstatou a hlavním pravidlem by mělo být: Spokojenost členů v gildě a spokojenost s vámi.

ZÁVĚREM: Přeji všem hráčům aby našli tu svou gildu ve které budou spokojeni a všem GuM aby byli dobří dirigenti a aby se jejich taktovka neohnula či nezlomila a aby jejich orchestr nehrál falešně, ale vydával jen čisté a příjemné tóny.
Instalujete WoW a říkáte: "Sbohem krutý světe?"
Netušíte, do jakýho pekla jdete...

Return to “F.A.Q.”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests